Quantcast
Channel: Viki Egyszerű Konyhája
Viewing all 317 articles
Browse latest View live

Sonkás tökös muffin

$
0
0
Együnk egy kicsit glutén és laktóz mentesen. Az első gondolat, hogy valami finomat kellene készíteni cukkiniből. Hütő ajtó kinyit, cukkini sehol, de ott lapult egy kisebb -nagyon gyenge- főző tök. Így lett ebből tök muffin, és a belevalót a  maradék sonka szelet, bacon kocka, és a tetejére egy laktózmentes gouda sajt tette nagyon finommá.


Hozzávalók és elkészítés

30 dkg hámozott, lereszelt tök
20 dkg rizs liszt 
ízlés szerint só
4 db egész  tojás
1 mokkás kanál citrom bors
1 csipet nagyon erős chili paprika (elhagyható)
maradék sonka szelet
maradék bacon kocka
laktózmentes gouda sajt
1  szelet  bármilyen paprika (nálam kápia)

A tököt meghámozzuk, nagy lyukú reszelőn lereszeljük. Fűszerezzük és jól összekeverjük. 
Az előkészített szilikon muffin formákba 2/3-át  belekanalazzuk, és előmelegített sütőbe 180 fokra betesszük. 5-8 percig elősütjük. Kivesszük, s ekkor a felkockázott maradék sonkaszeleteket, a bacon kockákat rákanalazzuk. A maradék tésztamasszát vékonyan elosztjuk a formákon. A tetejükre egy kis kocka laktózmentes gouda sajtot teszünk. Diszítésként egy kis darab paprikát rakunk és vissza tesszük  a sütőbe. Kb 15 perc alatt készre sül. (sütőfüggő a sütés ideje)




Nagyon laktató. Én 3 db-ot tettem a tányéromra, de a második után már gondolkodtam, elfogy-e a harmadik? (sajnos) elfogyott) :-)

Ebből a mennyiségből 12 db tökös muffin készült. Hűtőben tárolva 3-4 napig is friss marad. 



Csirkemell bacon szalonnába tekerve, sajtos karfiollal

$
0
0
Csirkemell, ha ráfogjuk, akkor teljesen diétásan :-) Sajnos felszeletelve nem készült róla fotó, mert mire észbe kaptam, már egy falat sem maradt belőle, pedig a csirkemellében van án a legfinomabb falat. 


Hozzávalók és elkészítés

2 db filézett csirke mell
kb 20 cm hosszú házi kolbász
10-12 db bacon szalonna csík
fokhagyma só

Körethez

1 kisebb fej karfiol
parajdi só
2 dl laktózmentes tejföl (aki nem diétázik, annak bármilyen lehet)
20 dkg laktózmentes sajt (aki nem diétázik, annak bármilyen lehet)
1 teáskanál citrombors

Elkészítés

A csirkemelleket egy nejlon zacskóba tesszük és mindkét oldalán kiklopfoljuk.
Kivesszük a zacskóból, vágódeszkára helyezzük és fokhagymás sóval enyhén megsózzuk. A házi kolbászról lehúzzuk a bőrét és beletekerjük a csirkemellbe. 
A bacon szalonnákat kiterítjük a vágódeszkára és ráhelyezzük a kolbásszal megtöltött csirkemelleket, szorosan feltekerjük. 
Egy erre alkalmas jénaiba (vagy bármilyen kenyérsütő formába) helyezzük a megtöltött húst. Félre tesszük.

A rózsáira szedett  karfiolt, forrásban lévő sós vízben 3 percig roppanósra pároljuk (esetleg, ha van rá lehetőségünk, gőzöljük)
A karfiolokat kiszedjük. A másik jénai edényünket kizsírozzuk, belerakjuk a karfiol rózsákat, citromborssal megszórjuk.  A laktózmentes tejfölbe elkeverjük a laktózmentes reszelt sajtot (Tihany camembert natúr) és ráöntjük a karfiolra.

Mindkét tepsit egyszerre tesszük be a 180 fokra előmelegített sütőbe, és 25 percig sütjük.
Természetesen sütőfüggő. Ettől lehet magasabb fokon is sütni. Kinek milyen a saját tapasztalata a saját sütőjével, aszerint állítsa be sütésre. 



Nem maradt más hátra. A két tepsit kivesszük a sütőből és egy hosszúkás tálra kiszedjük.
Várunk vele egy kicsit, hogy hűljön. Így sokkal könnyebb lesz szeletelni a csirkemellet.



Azt sajnálom, hogy felszeletelve nem készült róla fotó, de mire észbe kaptam, már csak romhalmaz és maradék morzsák voltak a kínáló tálon.

Csirke combok, húsleves Ellában

$
0
0
Folytatjuk a leegyszerűsített főzést. Ella főzőautomata dolgozik már lassan két hete a konyhámban. Vasárnapi (akár lehet ünnepi) ebéd készült. Csirke aprólékból leves 20 perc alatt. Csirke combok gyors pác után Ellában szintén 20 perc alatt, majd előmelegített sütőben egy gyors pirítás, hogy az elengedhetetlen szalonna szeleteim is megsüljenek, s a combok bőre is ropogjon.
Haság burgonya, és zeller körettel tálalva, vegyes (cseresznye és alma) befőttel és csemege uborkával fogyasztottuk. 


Amíg a húsleves főtt az Ellában, addig a csirke combok egy gyors - zöld fűszeres- pácban pihentek Ella teflon edényében. 



Ella maga 




A csirke combokat fokhagymasóval és egy zöld fűszeres gyors páccal bedörzsöltem és belehelyeztem a teflon edénybe.  Sütés előtt 1 mérőpohárnyi húslevest öntöttem alá és hús programon 20 perc alatt finoman megpuhultak.


Ahhoz, hogy szép piros, ropogós legyen a bőre, 10 percre -előmelegített- sütőbe raktam, s így az elmaradhatatlan szalonna szeleteim is megszültek. 


Diétásan, sült zeller körettel



Azt hiszem, itt a felirat önmagáért beszél. 


Tényleg az igazi nagy kedvencem a húsleves, de hogy eddig még soha sem főtt meg 20 perc alatt, az is biztos. Ezt is csak Ella tudja így.



Igy néz ki, amikor lejár a 20 perc főzési idő. Nem kell leszűrni, semmi hab. Már csak egy jó kis tésztát kell a levesbe befőzni.

Chili zselé Nigellától

$
0
0
Imádom az erőset, de abból is a legerősebbet :) Hideg húsokhoz, sajtokhoz, sonkához, akár egy vajas piritos kenyérre. Minden helyzetben jöhet ez a finomság. 


Chili zselé Nigellától

Hozzávalók: 


·                     2 kicsi kápia paprika (nálam 40 dkg vegyesen: kápia és pritamin.)
·                     kb 10-12 db chili  (a kétféle paprika összsúlya 15 dkg legyen) 
               (Nálam 60 dkg: 20 dkg  chilli és 40 dkg kápia és pritamin vegyesen) )
·                     4,5 dl víz  (nálam: 3 x 4,5 dl víz)
·                     35 dkg cukor  (nálam:  összesen 35 dkg negyedannyi cukorhelyettesítő)
·                     1/2 mk só  (nálam 4 dkg)
·                     1 dl fehérborecet (nálam: 2 dl fehérbor ecet + 2 dl bio almaecet)
·                     1 tasak Haas 3:1 zseléfix (2,5 dkg)  (nálam  4 tasak 3:1 zseléfix)

Elkészítése:


1.                  A chilit (kesztyűben) kimagozzuk és a kisebb darabokra vágott kápiával együtt robotgépbe tesszük.  (Én nem magoztam ki egyáltalán, )
2.                 1/2 dl vizet öntünk hozzá, alaposan összedaráljuk.  (2 dl vizzel daráltam)
3.                 Feltesszük főni a cukrot, ecetet, sót és a maradék vizet. (nálam is így arányában)
4.                 A darált paprikához hozzákeverjük a zselésítőt és hozzáadjuk a felforrt cukorsziruphoz. (nálam is ugyan így)
5.                 Még 5 percig hagyjuk forrni, a képződő habot leszedjük róla, majd csírátlanított üvegekbe töltjük a zselét. (én tovább és lassabban főztem, hogy ne kelljen habot szedni róla)
6.                 Folpackot és tetőt teszünk rá, pár percre fejre állítjuk az üvegeket, száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.  (Nem tettem rá folpackot, csak tetőt, és nem állítottam fejre. Mentek a száraz dunsztba 3 napra.)


Sushi valahogy másképpen

$
0
0
A diétázás jegyében. Egy kis hamis sushi, hogy még a rizst is elkerüljük. A kenyér pedig gluténmentes. Zöldségek pedig minden mennyiségben jöhetnek. (Kivétel néha a nyers paradicsom és paprika) Azért itt a kápiával egy parányit csaltam, persze nagyon-nagyon kevés került a sushiba.  


Hozzávalók és elkészítés

2 x 2 db Nori lap 
1 db kisebb fej karfiol
2 szál sárgarépa
1 db kaliforniai, vagy kápia paprika
2 db fehér répa
bors (nálam citrom bors)

A karfiolt rózsáira szedjük és késes robotgépben egy pillanat alatt apróra (rizs-szemekre) daraboljuk.
Egy serpenyőben másik pillanat alatt kevés zsíradékon átforgatjuk, fűszerezzük. 
A Nori lapot kiterítjük. Egyik végénél benedvesítjük, hogy a töltelékkel feltekert rész hozzáragadjon.

A kinyitott lapokra rákenjük a karfiolrizst, középre tesszük az aldente (roppanósra párolt) zöldségeket, amelyeket előzőleg hosszúkásra felszeleteltünk.



A Nori lapra rakott tölteléket elsimítjuk és szorosan feltekerjük. A végén legyen a vizes része, és ott a feltekerésnél kezünkkel kicsit rászorítjuk a tekercset. Tálcára téve betesszük a hűtőszekrénybe és hagyjuk, hogy az ízek összeérjenek. 


Salátát, és gluténmentes pirított kenyérszeletet adunk mellé. Persze akár kenyér nélkül is fogyasztható, de a kimaradt tölteléket felhasználva a pirított kenyérre lehet kenni és így még gazdagabb lehet akár a reggelink, akár a vacsoránk. 

Gombás, tejszínes tarja, gluténmentes nokedli

$
0
0
Ellával főzni annyi, mint boldogságban lubickolni. 
Mai ebédünk egy tejszínes, gombás (gombamix) sertés tarja. Laktózmentes tejföllel és gluténmentes nokedlivel. 


Hozzávalók és elkészítés

4 szelet sertés tarja (csont nélküli)
1 fej vöröshagyma
6 gerezd fokhagyma
só (parajdi)
1 mokkáskanál citrombors
2 teáskanál piros fűszer paprika
1 db zöldpaprika
1 üveg gombamix (Aldiban kapható)
2 dl tejföl (laktózmentes)
2 db babérlevél

Elkészítés:

Ella teflon edényét elővesszük. A négy szelet tarját az aljára leterítjük, sózzuk, borsozzuk. A zöldpaprikát rákarikázzuk. Belerakjuk a tisztított fokhagyma gerezdeket, ráhintjük a piros fűszerpaprikát. A legtetejére rákarikázzuk a vöröshagymát.
Belehelyezzük a teflon edényt Ellába, tetejét rátesszük. arra vigyázunk, hogy a szelep legyen elzárva, és elindítjuk a hús programot.

Nem tévedés: sem zsír, sem víz nem kell a főzéshez!!!!

Az idő lejárta után hagyjuk még kb fél óráig, hogy a gőz felszabaduljon és le tudjuk venni a kukta tetejét. (ha sietünk, akkor óvatosan a szelepet felnyitjuk és kiengedjük a gőzt, így azonnal levehetjük a tetőt)

2 dl tejfölt rácsurgatunk a hússzeletekre és ráöntjük az 1 üveg gomba mixet is.  A kukta tetejét újra rárakjuk és kézi beállítással 3 percre bekapcsoljuk. Ennyi idő alatt a tejföl és a gomba is összefő a tarja szeletekkel.



Amíg a tarja szeletek készülnek Ellában (20 perc), addig elkészítjük a nokedlit, amit gluténmentes lisztből 2 tojással, vízzel kikeverünk, sós olajos forró vízbe szaggatjuk. Amikor feljönnek a víz tetejére, leszűrjük és hideg vízzel öblítjük. 

Tálalhatunk.


Bableves füstölt nyúlja - Ellában

$
0
0
A legnagyobb kedvenc levesünk, amit a hűvösebb idők beálltával gyakran főzzük és kerülnek a tányérba. A száraz bableves füstölt nyúljával és egy kis kolbásszal.
A főzéshez, most is ELLA-t az intelligens kuktát használtam, ami BAB programon 30 perc alatt elkészült.


Minden hozzávalót bepakolunk ELLA-ba és a kukta tetejét lezárva beállítjuk BAB programra és várjuk, hogy leteljen a 30 perc, merthogy ennyi idő alatt el is készül a kedvencünk.
Hozzávalók:
25 dkg fekete színű szárazbab (óriási nagy szemű)
1 óriás fej vöröshagyma
1 fej fokhagyma
3 szál sárga répa
2 szál (kisebb) fehér répa
ízlés szerint só
0,5 kg enyhén füstölt nyúlja (a sertés gerinc vége) darabokra vágva
és ha szeretjük, vagy ízletesebbé akarjuk, akkor kedvünkre való enyhén füstölt kolbászt is tehetünk a bablevesbe.

Ennyi az egész hozzávaló, amit egyszerre rakunk bele a kuktánkba és felmelegedés után 30 perccel már el is készült kedvenc levesünk.


Ehhez a leveshez semmi más, mint egy jó szelet házi kenyér dukál. Garantált egy tál leves, s estig még éhes sem lehetsz. 

Szentandrási birka pörkölt - Ellában

$
0
0
Ha az mondom, hogy egy egyszerű birka pörkölt, nem mondok valótlant, viszont két különlegessége azért mégis van. Az egyik, hogy ez a birka Békésszentandráson nevelkedett, teljesen bio környezetben. Életében tápot, "étrend kiegészítőt" soha sem látott. Tartása teljesen megfelel a mai bio követelményeknek.
Másik különlegessége ennek a pörköltnek, hogy mindössze 30 perc alatt készült el, mégpedig -a már oly sokat emlegetett ELLA intelligens kukta segítségével- amit nagy szeretettel ajánlok mindenkinek. Szerintem ELLA-nak minden háztartásban ott van a helye. Páratlan gyorsasággal készül benne az étel és még csak felügyeletet sem igényel. Előre beprogramozható, ott hagyható. Elmenetünk bevásárolni, dolgozni, s mire hazaérünk már csak tálalni kell. Az ELLA-ban főtt ételeknek valami nagyon finom és különleges íze van, amit szabad főzéssel soha sem fogunk elérni. 


Hozzávalók és elkészítés. 
1,5 kg apróra kockára vágott vegyes birka hús
2-3 óriási fej vörös hagyma apró kockára vágva
6-8 gerezd fokhagyma
1 teáskanál köménymag
1 db chilli paprika
2 teáskanál piros fűszerpaprika
só ízlés szerint
3 evőkanál sűrített (házi) paradicsom 

(itt már meg is jegyzem, hogy sem zsír, sem víz nem kell hozzá) !!


Köretnek gluténmentes tészta
sós vízben főtt, hosszú csíkokra vágott krumpli (a nem diétázóknak)


Az összes hozzávalókat -alulra a húst, s rá a többit- belerakjuk ELLA acél edényébe. Egy fa, vagy szilikon kanállal összekeverjük az egészet.
Az edényt belerakjuk a kuktába, fedőt rátesszük.  Pörkölt (Stew) progra beállítjuk és mehetünk dolgunkra.
A program lejáratakor még nem vesszük le a kukta tetejét, mert vigyázunk, hogy a gőz nehogy megégesse a kezünket. Hagyjuk még 10-15 percig. Addig egy másik edénybe (a kukta teflon betét) kb 6-7 dl meleg vizet öntünk, sót és pár csepp olajat (én egy teáskanál mangalica zsírt) teszünk. Beleszórjuk a tésztát.
Kivesszük a már elkészült pörköltünket az acél edénnyel együtt és helyére berakjuk a tésztát. Fedőt rátesszük és kézi beállítással (Pressure Keeping) 6 percre növeljük az időt. Amikor lejárt szintén hagyjuk pár percig, de addig elkészíthetjük a következő edényünkben a megtisztított krumplit, s amikor a tésztát kivettük, helyére berakjuk a harmadik edényünket a krumplival. Szintén kézi beállítással 4 perc és a krumpli köretünk is elkészült. (Ha időnk van, vagy esetleg nincs és okosan gondolkodunk, akkor reggel feltesszük a pörköltet, ott hagyjuk. S amikor hazaérünk, vagy éppen tálalás előtt tesszük oda a köretet) A pörkölt a kuktában ugyanis melegen marad. 


A pörkölt és a két különböző köret 50 percen belül tálalva az asztalra kerül és már fogyaszthatjuk is.


Savanyúságnak egy nagyon érdekes paprikát tálaltam.
A nyári eltevések alkalmával nem volt elég üvegem, hogy tele legyen a befőző automata. Volt itthon TV fehér és hosszú hegyes nagyon erős paprikám. Felszeleteltem őket és megpakoltam 3 db 720 ml-es üveget.
Készítettem hozzá egy ecetes, édesítős levet (olyat, amilyet egy paprika vagy paradicsom, vagy uborka  salátának szoktunk készíteni. Ezzel felöntöttem az üvegeket. Rácsavartam a tetejét és mentek a befőző automatába. (100/30)
Amikor már elkészültek akkor jöttem rá, hogy semmilyen fűszerezést (koriander, kapor, mustármag, bors) nem kaptak. Hát nem bontottam fel őket, hogy ezeket pótoljam és ujra automatába rakjam.

Jövőre ebből az egyszerű ízesítésű paprikából nem 3, hanem ennek a sokszorosát fogom elrakni. Nagyon finom, ropogós -teljesen friss- paprika savanyúsággal fogyasztottuk a birka pörköltet. 


Márton napi libaságok

$
0
0
Márton napja a 40 napos karácsonyi böjt előtti utolsó ünnepnap, ezért ezen a napon rendszeresek voltak a lakomák, bálok, vásárok. Ilyenkor nagy evés-ivást rendeztek, hogy a következő esztendőben is bőven legyen mit fogyasztani. A lakmározásnak kedvezett az is, hogy a hagyomány szerint ilyenkor nem volt szabad takarítani, mosni, teregetni, mert ez a jószág pusztulását okozta. Novemberben már le lehet vágni a tömött libát, ezért a Márton-napi ételek jellemzően libafogások, így például libaleves, libasült párolt káposztával és zsemle- vagy burgonyagombóccal, mert a rigmus szerint: „Aki Márton napon libát nem eszik, egész éven át éhezik”. Szokás volt, hogy a liba húsából, különösen a hátsó részéből, küldenek a papnak is, innen ered a „püspökfalat” kifejezés.
A Márton-napi lúdvacsora után Márton poharával, vagyis a novemberre éppen kiforrott újborral szokás koccintani. Úgy tartották, a minél több ivással egyre több erőt és egészséget töltenek magukba. A bor és a liba néha össze is kapcsolódott, német nyelvterületen a 12. században a Márton-napi ludat „szüreti vagy préslibának” is nevezték.
(Vikipédia)
Felkészültünk, előkészítettük a libaságokat, a hozzávaló köreteket és indulás a konyhában, hogy kellőképpen csapjunk egy libalakomát.
Előző este a libacombokat, aprólékokat  beáztattam vízbe, majd cserélgettem rajta, Ugyan így jártam el a hízott libamájjal, de azt tejben áztattam, hogy a véres részek jól kiázzanak.



A libacombok mindkét oldalát sóval bedörzsöltem, egy jó nagy jénai sütőedénybe helyeztem, tetejét rátettem és 200 fokos sütőben kb 1 óra alatt szép pirosra megsütöttem. 
Egyéb fűszerezést nem kapott, mert a köreteknek is külön-külön nagyon finom íze volt, így kiegészítették egymást. S egyébként is minél egyszerűbben, annál nagyszerűbben :-) 



A sült libacombot én párolt  (lila) káposzta, és móring (hagymás krumpli) nélkül elképzelni sem tudom. Így aztán most is ezt a köretet készítettem.
(A párolt lila káposztáról majd egy másik posztban, mert megérdemli) 



A saját hájában kisült libacombok önmagukért beszélnek. Kívül piros ropogós, belül nagyon finom puha omlós.


Én nem igazán fogyasztok kenyeret, de ez a nap most kivétel volt ugyanis ez az első olyan kenyerem, amit szárított rozskovásszal készítettem. Nagyon finom!


S azért a libacombok mellett lett egy óriási nagy adag finom libazsír, amivel nap, mint nap főzök, és nem beszélve arról a nagyon finom libatepertőről, ami majd a reggelinél kerül az asztalra a lesütött libamájjal együtt.

Egyetlen hibája volt ennek az ebédnek, hogy az új bor ivása elmaradt. Ennek az a szintén egyetlen oka, hogy antialkoholista a család :-) de egy jó házi gyümölcslé (alma) helyettesítette. S ha úgy vesszük, akkor ezt nevezzük mi a mi borunknak! 

Gomba leves egyszerűen

$
0
0

Ellát, az intelligens kuktát már nem egyszer dicsértem, de még mindig nem elégszer. Előző nap kolbászt, hurkát sütöttem benne. A kolbászból kisült ízes zsírt sajnáltam kiönteni, mert egy igazi házi disznóvágásnál készített kolbász a világ legfinomabb eledele. 
Így jött egy hirtelen ötlet.


A kolbászzsíros edénybe beleraktam az összes hozzávalókat. 
1 üveg gombamix, 
1 kis üveg (befőző automatában eltett) zöldség, sárga és fehér répa, zellerkocka.
1 evőkanál (szintén üvegben elrakott vöröshagyma) 
2 gerezd fokhagyma
csipet köménymag
1 szál zellerzöld
és pár szár petrezselyem zöld


Az Ellát leves programra állítottam és rövid időn belül már el is készült a leves. 



Nagyon jó ötlet volt a kolbász zsirra rakni az összes hozzávalókat. Különösen finomra sikeredett. 

Semmilyen tésztát nem adtam hozzá, nem lett volna szabad elrontani vele :-) 



gombamix 

Bőrös malacságok, csicsóka körettel

$
0
0
Gyönyörű bőrös malac karajt lehet kapni kedvenc hentes boltunkban. Be is vásároltam jócskán belőle, nehogy éhezzünk! 
A malac karajokat hentesünk szépen felszeletelte. 



A karaj szeleteket először is bepácoltam, s a bepácolt húsokat 4 napig a hűtő szekrényben tartottam. Egyszer megforgattam, hogy a pácanyag jócskán bevonja a hússzeletek mindkét oldalát. 

Pác anyag:
Magos mustár
Házi paprika krém 
Citrom bors
Fokhagyma
Tökmag olaj
Ezeket összekevertem és egyenként megkentem a karaj szeletek mindkét oldalát. 


A bepácolódott karajszeleteket sütőfóliába raktam. 200 fokra előmelegített sütőben 180 fokon kb 35 perc alatt szép pirosra sütöttem. 
(a sütési idő sütő függő!)

Köretnek Csicsókát vágtam hasábra és forró zsírban kisütöttem. Merész próbálkozásnak tartottam, de megérte. Nem lehetett észre venni, hogy nem krumplit eszünk. 

Nyáron eltett kovászos uborkával fogyasztottuk. 

Libamáj reggelire

$
0
0

A Márton Napi libaságok elengedhetetlen és kihagyhatatlan finomsága a libahájban sütött libamáj. Jó hosszú időre megoldja a család reggelijét. 


Először is kisütöttem 3 kg libahájat, amelyet Ellában készítettem el. Szinte hihetetlen, hogy 18 perc alatt elkészült. Finom friss libazsír, és egy jó kis ropogós libatepertő.


Amikor a libahájak kisültek, kiszedtem a tepertőket.  A libamájat 1-1 liter tejben áztattam egy egész napon kereszül. Sütés előtt leöntöttem  és papirtörlővel litattam a májról a tejet. A libazsirba óvatosan belehelyeztem a két óriási libamájat, amelyhez egy fej fokhagymát gerezdjeire szedve hozzáadtam   és enyhén átsütöttem.



Egy hosszúkás -magas oldalú- jénai aljára sót hintettem. (A májat ugyanis sütés előtt és alatt sem szabad sózni)  A zsírból kiemelt libamájakat a sóra helyeztem, a sült fokhagyma gerezdeket melléraktam és a kissé lehűlt libazsírral leöntöttem úgy, hogy teljesen ellepte a májakat. 
Hűtőszekrénybe raktam, hogy jól megdermedjen a zsír és szépen lehessen szeletelni. 



A kisült zsír.............



..........és a ropogósra sült tepertő.


Ez a rozskovásszal készült kenyér pedig arra vár, hogy a finom libamájat zsírjával együtt rákenjük és jó étvággyal elfogyasszuk. 

Bőrös malac karaj lecsósan

$
0
0
Maradt még a hűtőszekrényben bepácolva 2 db bőrös malackaraj. Ahogy elnéztem, nem igazán lett volna elég csak úgy egymagában a tányéron. Na de mit is köretnek? Isteni szikra kipattant, s a nyáron -télire- eltett- készre főzött lecsóból elővettem 1 üveggel. 


A bepácolt  malackarajokat sütőzacskóba rakva, sütőt 200 fokra előmelegítve, majd 180 fokra beállítva szép pirosra megsütve.......... 
Ugye, milyen egyszerű? - és nem beszélve arról, hogy összeállítása sem tartott 5 percig. Minden ment magától. 

Pác anyag: Magos mustár, Házi paprika krém, Só, Citrom bors, Fokhagyma, Tökmag olaj. 
Ezeket összekevertem és egyenként megkenegettem a karaj szeletek mindkét oldalát. Ezek már 5 napig álltak a pácban. 


A nyáron eltett -készre főzött- lecsós üveget kibontottam. Egy magas falú serpenyőbe borítottam. Ráültettem a megsült karaj szeleteket és átforrósítottam az egészet. 


Így lehet időt spórolva gyorsan finomat készíteni a konyhában. 
A lecsó (és a finom pörkölt alap) elkészítése ITT olvasható 

Rakott karfiol kicsit másképp

$
0
0

A napi tervben rakott krumpli szerepelt, de miután egy nagyon szép karfiol még ott kukucskált a hűtő szekrényben, így felváltottam a krumplit karfiolra. Előtte pár nappal rántott karfiol volt, de kicsit túlméretezte a szemem a mennyiséget, így aztán egy fej megmaradt (volna) :)  Esküszöm, sokkal finomabb volt.

Hozzávalók és elkészítés
1 Fej karfiolt rózsáira szedve, enyhén sós vízben roppanósra párolva, leszűrve
4 db tojást megfőzve, megpucolva, felkarikázva
3 db tejfölt, két nyers tojást, sóval, borssal felveve
Kolbászt (ízlés szerint a mennyiséget) felszeletelve
20 dkg trappista sajtot lereszelve



A karfiol felét, egy jénaiba belerakjuk, megpakoljuk a felkarikázott főtt tojással, a kolbásszal, majd beterítjük a megmaradt karfiol rózsákkal.  A tejfölt, a nyers tojást, a reszelt sajtot, sóval, citrom borssal megfűszerezve összekeverjük és ezzel a keverékkel jócskán meglocsoljuk a karfioltálunkat.


A sütőnket előmelegítjük 200 fokra. Betesszük a megpakolt jénait. A hőfokot visszavesszük 180 fokra, és 15-20 perc alatt -vagy legalábbis addig, amíg szép piros nem lesz- megsütjük.


Megvárjuk, amig kicsit hűl, s tálaljuk. Jó étvággyal elfogyasztjuk. Ez is kb egy jó 30 perces kategória, elkészítését tekintve. 

Cigány pecsenye újra gondolva

$
0
0
A cigány pecsenye elengedhetetlen tartozéka egy jó nagy szelet igazi mangalica szalonna szelet.. kakastaréjra bevagdosva, és enyhén átsütve. Miután most éppen elfogyott, ezért azt választottam, hogy a jó kis bőrös, szalonnás malac karajból készítettem. Ez pótolta a szalonnát is. 
A hasábkrumplit is lecseréltem Batátára (édesburgonya). Fűszerezve, ízesítve nagyon finom lett. 


S hogy ne sok munka legyen vele, elővettem a régi jól bevált szokásomat, mindent egy tepsibe és irány a sütő. Több munka már nem is volt vele. No ezt szeretem én. Finomat, gyorsan, és fáradtság nélkül. 


A karaj szeleteket picit klopfoltam, majd zúzott fokhagymát összekevertem egy evőkanál olvasztott mangalica zsirral, 1 mokkás kanál piros paprikával, kevés citrom borssal. Ezzel a keverékkel bekentem a hús szeleteket és félre tettem addig, amíg a batátát előkészítettem.


1 óriási nagy batátát (45 dkg volt) meghámoztam, felkarikáztam. Teflon fóliával bélelt tepsire ültettem őket, s kicsit megszórtam parajdi sóval, citrom borssal. Tetejére ültettem a karaj szeleteket.
250 fokra előmelegített sütőben 200 fokon szép pirosra sütöttem. 


Tálaláskor egy kis rukkolát,  és cukormentes alma kompótot kapott. 


2015 Karácsony

$
0
0

Általában az év utolsó hónapja zsúfolásig tele izgalommal, készülődéssel, várakozással.
Először várjuk a mikulást, majd jönnek az Adventi várakozás hetei és végül a legszebb ünnepünk: a Karácsony, majd a Szilveszter és az Új év, de erről a kettőről majd később.

Nekem ez a hónap nem a legszerencsésebben alakult, s még a mai napig is "csak" ennyit tudtam hozzátenni az idei karácsonyhoz. (Persze, ezt is némi segítséggel, asztal mellett ülve,  és titokban, nehogy a ninó meghallja :)  ) 

Töltött káposztát készítettünk durván 3 kg húsból. Kis mini töltelékek készültek, összesen 64 db. Én nagyon szeretem apró káposztával, de most úgy látszik, hogy a 2 kg apró káposzta nem éppen lett elég. Persze igy is nagyon finomra sikerült. 

Friss disznóvágásból előre befűszerezett hús állt rendelkezésre, de én még megspékeltem egy kis felkockázott bacon szalonnával. (minden töltelékbe 2-3 kocka került) Ahogy raktuk ELLA  edényeibe a tölteléket, alura apró káposzta, majd a töltelékek, közé szórtunk apró kockára vágott bacon szalonnát, s még volt egy jó kis húsos -enyhén füstölt- toka szalonna, azt is beleraktuk. Egy sor töltelék, apró káposzta, majd újra töltelék, mind addig, amíg el nem fogyott. A töltelékek tetejét azokkal a nagyon kicsi levelekkel borítottuk be, amelyek már nem voltak alkalmasak a töltésre.

Minden edénybe 2 dl vizet öntöttünk, s elkezdődött a főzés. Ella befőző automatában, leves programon 20 perc alatt készült el egy adag. 
S akkor jöjjenek a fázisfotók. 







S hogy a glutén érzékenyek  és a diétázók is örüljenek és ne maradjanak sütemény nélkül: készült egy dupla adag kókuszos finomság, ami nagyon egyszerű.


1 adaghoz 

25 dkg kókuszreszelék
10 dkg porrá tört eritrit (aki nem cukor beteg, annak jó a porcukor is)
3 db egész tojás.


Az összes hozzávalókat egy tálban összekeverjük. Diónyi nagyságú gombócokat formázunk és lelapítva tesszük -a sütőfóliával bélelt- tepsire.
Előmelegített sütőben 170 fokon 15 perc alatt -légkeveréssel- megsült.

Egy fél tábla (nekem 80 %-os volt) nagyon finom ét csokit vízgőz felett felolvasztunk, és egy zacskóba öntve a felolvasztott csokit, meglocsoljuk a kókuszfinomságokat. Érdemes fogyasztás előtti napon elkészíteni, mert másnapra nagyon finoman megpuhul. 
Kifejezetten Paleo finomság! 



Én dupla adagból készítettem, s ebből 44 db készült. 

Csirke mell sonka

$
0
0
Egy kis kitérő a sonkák ízvilágába.
Itt a disznóvágás ideje, esszük a jó sok zsíros falatokat, a hurkát, a kolbászt, a disznósajtot, minél fűszeresebb, annál vagányabb, meg még  ártalmasabb is............... na ebből lett elég, elég, és akkor jött a csirke melle, ami egy csodálatos sonkaprésben végezte, s végre elmondhatom, hogy most, amíg tart ez a másfél kiló sonka, addig még az új évbe is átlépünk :)  s viccesen elmondhatom, hogy nekünk ez a másfél kiló sonka egy évig tartott :)
 
 
 
Hozzávalók és elkészítés
 
1 kg filézett csirke mell
25-30 dkg disznó bőrke
1 egész fej fokhagyma,
só ízlés szerint
ételízesítő (csakis házi, és adalékmentes)
fehér őrölt bors
piros fűszerpaprika
4 dl hideg víz
4 evőkanál kacsazsír
 
Fűszerezés ízlés szerint:
ez most kissé fokhagymás, de nagyon elviselhető.
 
A melle húsokat kockára vágtam és
5 evőkanál ételízesítővel (házi, sózott, szárított) összekevertem. Egy fedeles edénybe rakva 24 órára a hütűszekrénybe került.

 
Az ízesített csirke mell kockákat és a csíkokra vágott disznó bőrt késes robot gépben pépesítettem, és közben fűszereztem.
Hozzáadtam a fokhagymát, a fehér borsot, a piros fűszer paprikát. Amikor aránylag jól összezúzta a gép, akkor adagoltam hozzá a kacsazsírt, és végül a 4 dl hideg vizet.
Ezzel aztán még egy párat forgattam a húspépen.
Jött a kóstolás. Semmit sem kellett pótolni. Kellő képpen sós, enyhén fokhagymás ízű és a bors és a piros paprika is elegendő volt.
 
 
 
 
Ebbe a kerek sonkaprése adagoltam a húspépet, miközben egy kanállal kissé lenyomogattam. Amikor tele lett a prés, a tetejét ráhelyezve -felülről- a második fokozatba beakasztva leszorítottam és ment a hűtőszekrénybe újra 24 órára, hogy az ízek teljesen összeérjenek.
Jó pár óra elteltével még egy fokkal lejjebb nyomtam a prés tetejét és ez már elegendő volt a tömörítéshez.
 
Amikor letelt a 24 óra, és az ízek is biztosan jól összeértek, akkor egy nagyobb méreű lábasba (kb 5-6 literes) beleállítottam a sonkaprést, és félig felöntöttem vízzel.
80 fokos sütőben 3 óra hosszáig hőkezeltem.

A 3 óra leteltével kivettem a sütőből a sonkát és hideg helyre raktam és másnap reggel  borítottam ki a présből. Újra beraktam a hűtőszekrénybe, mert ekkor már túl voltunk a reggelin, s majd csak vacsorára kóstoltuk meg.
Szépen megsorjáztam a sonkát, a szélén lelógó részeket levágtam és egy jó éles késsel elkezdtem szeletelni.
 

 
Itt a mérleg csal, mert csak 1341 g-ot mutat, de valójában a hiányzó résszel a sonkám mindösszesen 1,5 kg lett, és nagyon finom.

 
Éles késsel nagyon szépen -lehelet vékonyra- lehet szeletelni.

 
Kifejezetten diétázóknak -és természetesen bárkinek- ajánlom, akik nem szeretik a tartósító szereket és főleg, ha szeretik is tudni, hogy mi is van abban a sonkában, felvágottban, amit megeszünk.
(hát nem az, mint amit a boltokban vásárolunk.)
Ebbe "anyag" van, de az az igazi ám. Az udvaron kapirgáló igazi pipi melle és egy kis apróság: a fűszerek.
 

Gluténmentes szezámos kréker

$
0
0
Néha vágyunk egy kis sósra, de amikor olyan nehéz elfogadni, hogy nem  nyúlhatunk mindenhez.........
akkor jön egy óriási kihívás és hozzá kell fogni, sikerülni fog.
S mindjárt négyszeres adag készült belőle, mert annyira dicsérték az egyik Csoportban a FB-on.
Itt az egyik változatot írom le, de az eredeti receptet a linkre kattintva találjátok meg.
S miután olyan sok féle képpen sokan megsütötték, én úgy döntöttem, hogy akkor próba, és 4 fajta lisztből készült az enyém. S óriási sikerrel járt. Nagyon finom lett. S még azt is megtapasztalhattam, hogy másnap még finomabb, mint sütés után.
 
 
 
Mákos-szezámos kréker

Szilveszterre megsütöttem a Vera féle krékert. Nagyon jó.  Bármikori otthoni nassolásra vagy buliba kiváló gm ropogtatnivaló. Ez utóbbi esetén feltétlen egy nagyobb tállal süssünk

Hozzávalók:...   (Varga Endre változata)
- 15 dkg Alfa-mix
- 7,5 dkg margarin (szerintem sok más zsiradék is jó lehet)
- 7 dkg tejszín (ez most így súlyban van megadva)
- 1 teáskanál só
- 2 teáskanál szezámmag
- 3 teáskanál egész mák

Elkészítés:
A hozzávalókat összegyúrjuk, majd liszttel (nálam rizsliszttel) beszórt lapon kinyújtjuk olyan vékonyra, amilyenre csak tudjuk. Ekkor megszórjuk a tetejét szezámmaggal és/vagy mákszemekkel, felvágjuk mondjuk 2x2 centis kockákra és sütőpapíros tepsiben 185 fokon 8-12 perc alatt készre sütjük.
A széleken lévők laposabbak maradtak, a középsők pufi párnák lettek, de mind finom smile hangulatjel

Fázisfotókkal és tejmentesen Nutri Freeből Vera blogján:  (ez az eredeti recept)

 
S mindehhez képest most következk az én változatom.
 
Kokusz liszt, szezam liszt, Schar farina es Nutri free mix per pane liszt. Mindegyikbol 15 dkg. Kacsazsirral es (tejszin helyett) tojassal keszult. (mivel négyszerese az eredeti receptnek minden hozzávaló,  a tojás is négyszeres, tehát összesen 4 db)  Gondoltam nem aprozom el. Lassuk azt a sokfajta lisztet egyutt, hogy mukodnek? Mukodtek.
 
 

 
Hatalmas siker és öröm, végre lehet valamit nassolni is :)

Császár hús majonézes krumplival

$
0
0
Sok-sok éve nem vásárolunk üzletekben sem felvágottat, semmilyen reggelire, vacsorára valót. Ezt inkább itthon oldjuk meg, odafigyelve, hogy csakis természetes anyagokkal, adalék mentesen, tartósítószer nélül  készítjük el.
Ebbe a körbe tartozik az a finom főtt császárhús is, amit most szertnék megmutatni.
 
 
Hogy ne csak a főtt császárhúst együk, ezért készítettem mellé majonézes krumpli salátát, amihez a majonéz is itthon készült. (Ezzel együtt, akár főételként is tálalhatjuk)

 
Egy jókora (kb 1,2 kg) bőrös, jó húsos, csont nélküli malac oldalast vásárolunk, amelyet megtisztítunk és az Ella intelligens kuktában hús programon megfőzzük (ez kb 25 percet vesz igénybe, de hagyjuk még a lezárt  kuktában kb fél órát, hogy teljes tökéletességgel megpuhuljon)

 
Természetesen a húst főzés előtt fűszerezzük a következőkkel: Jól besózzuk, (vagy esetleg ha van a háztartásban adalékmentes saját készítésű fűszerkeverékünk, akkor azt használjuk).  Citrom borssal megszórjuk, zöldpaprikát és hagymakarikákat teszünk a hús tetejére, és egy egész fej fokhagymát is teszünk hozzá, amit a megfőtt húsra rákenünk.  Ha szeretjük az enyhén csípőset, akkor egy pici chili paprikával is bűvíthetjük a fűszerezést.
 
Fűszerezés után elkezdjük Ellában a húsprogramon a főzést. Amikor elkészült és már jól kihült, akkor tálaló tálcára rakjuk, tetejére kenjük a főtt fokhagymát és természetes hidegre (kamra, erkély, stb) tesszük, hogy mégjobban kihüljön és könnyen lehessen szeletelni. Akinek nincs kamrája, erkélye, az hűtőszekrénybe tegye.

 
A majonézes krumplisalátáshoz a következők kellenek:
Majonézhez:
1 db egész tojás,
só,
2 dl oliva olaj.
 
Elkészítése:
A tojást beleütjük a késes robotépbe (Nálam, Bözsi a Rabszolganő végzi ezt a feladatot). Hozzáadjuk a sót (1 mokkás kanálnyit) és elinditjuk a gépet alap fokozaton.
Először szinte cseppenként adagoljuk az olajat, majd amikor már a felét hozzáadtuk, akkor vékony csíkokban folyamatosan belecsurgatjuk a többi olajat, miközben a gép végig működik. A majonéz kb 15 perc alatt elkészül.
 
Az elkészült majonézhez kb 3 dl 20 %-os tejfölt keverünk, megkóstoljuk, s ha kell még egy kicsit utána sózzuk és kevés édesítőszerrel is tovább ízesítjük. Hozzáadunk még  1 db meghámozott, vékony csíkokra vágott almát, és egy kisebb fej, szintén vékony szeletekre felcsíkozott lila hagymát, és kb 3 db nagyobb (sós vízben, héjában megfőtt) krumplit.
Ezt a krumpli salátát akár előző nap is elkészíthetjük, hogy az ízek jól összeérjenek.
 
Reggelire, ebédre, vacsorára ajánlom, Nálunk nagyon bejön és nagyon szeretjük.  Természetesen a krumplisalátához még tehetünk főtt tojást, esetleg főtt csirke mell csíkokat, de akkor ez már egy tejesen más - önálló - ételt képez, ami szintén nagyon finom.
 
 

Ropogósra sült hasa alja szalonna feltekerve

$
0
0
Olyan régen jártam a blogon,  pedig minden nap eszünk, nem is akár milyen finomakat, de soha sincs erőm, kedvem, energiám fotózni, vagy amikor már majdnem elfogyott, akkor jut eszembe, hogy ezt is de jó lett volna elhozni.
Persze a kimaradásomnak nyomós oka volt, van, s reméljük azért már nem olyan soká kicsit buzgóbb is lehetek, de még egy hozzámragadt trombózist előbb jócskán ki kell heverni.
Azon is jót mosolyogtam, hogy az ezelőtti bejegyzésem is jó kis bőrös császárszalonna volt. Nem kell ám azt hinni, hogy mi csak szalonnán élünk! :-) persze tud ennél finomabbat valaki elképzelni? (Én nem igazán)
Nem beszélve arról, hogy a mindennapi reggelinket bearanyozza egy ilyen bőrös hasaalja, ropogósra megsütve, s még munka sincs sok vele.
 
 
 
Nem kell ehhez más, mint egy jó hentes, egy jókora bőrös, húsos malac hasaalja szalonnája, egy kis fűszer: (só, citrombors, 1 nagy fej zúzott fokhagyma, jó nagy marék Chia mag),  kötözőzsineg, egy tepsi, kevés mangalica zsír és egy jó forró sütő, amiben másfél óra alatt ilyen gyönyörű pirosra, ropogósra sült a feltekert szalonna.
 
 
S ha még roszkovászos házi kenyérrrel tálalom a ház urának, akkor már kifogás sem lehet. Márcsak azért sem, mert a kenyeret is Ő sütötte :)
 
 

 
A nagy igazság az, hogy én 2 db vékonyabb hasaalja szalonnát választottam, de erről még lazán le tudtam vágni 3 db jó adag dagadót, amit hosszában felszurtam, betettem a fagyasztóba és ők majd következnek szépen sorban. Megtöltésre várnak és elfogyasztásra. De itt lényegében most a vékonyabb szalonnán van a hangsúly, mert abból készül a tekerék.
 

 
Itt már lesózva, (nem kell sajnálni azt a jó kis Erdélyi sót, jól bele kell dörzsölni a húsba és a megtisztított, összenyomott fokhagymával is jól bedörzsölni.

 
Itt már véglegesen elkészült a fűszerezés, a chia mag is rákerült a szalonnára, s majd jöhet a feltekerés.
 
 
 
 
A befűszerezett szalonnát feltekertem, zsineggel körbe kötöttem és tepsire rakva, előmelegített sütőben 190 fokon másfél óra alatt szép pirosra meg is sült. (A tepsibe 3 evőkanál mangalica zsírt raktam a szalonna alá. Egy óra sülés után kb 10 percenként fordítottam rajta egyet, hogy minden oldala szép piros és ropogós legyen. Az lett!)
 
 
 
 
 
 
Amíg a szalonna a sütőben sült, addig a levágott részeket szortíroztam és fagyasztóba pakoltam.
Előbb már írtam, hogy 2 db vékony hasaalja szalonna volt, de ebből még levágtam a dagadóját. A másik 2 jókora darab szalonnáról pedig az oldalas részt nyissszantottam le. (Jó lesz majd egy finom sült oldalasnak.)
 
 
És akkor még itt maradt ez a másik  két gyönyörű császárszalonna, amit majd vagy sütve, vagy főzve fogok elkészíteni.

 
Akárhogy is számolom, amíg a piacon áruló henteseknél vásároltuk ezt a finomságot 2 kiebb darabért többet fizettem, mint itt ezért a rengeteg finomságért. (Nem beszélve arról, hogy tudom hogyan, miből készült és mivel fűszereztem, és tuti hogy friss)  Munka csak annyi vele, hogy befűszerezni és a sütőbe berakni. Időnként ránézni és már másnap kihülve lehet szépen a reggeliző tányérra rakni.
Jó étvágyat!
Viewing all 317 articles
Browse latest View live